تجهیزاتچتربازیحرفه‌ای

چتربازی با هلیکوپتر یا هواپیما کدام را انتخاب کنیم؟

چتربازی با هلیکوپتر یا هواپیما کدام را انتخاب کنیم؟

چتربازی دو نفره تفریحی است که تقریباً اکثر افراد دوست دارند یکبار در زندگی خود آن را تجربه کنند! اما می‌دانستید برای پرش از فراز آسمان می‌توانید از دو وسیله‌ی متفاوت استفاده کنید؟ چتربازی با هلیکوپتر و چتربازی با هواپیما! لازم به ذکر است در ایران انتخاب چندانی وجود ندارد. هر وسیله پرنده ای که بتواند افراد را به آسمان ببرد را باید استفاده کرد. مطلب زیر به تفاوت های این دو وسیله می پردازد که هر چتربازی باید از آن اطلاع داشته باشد.

هواپیما انتخاب اول اما هلیکوپتر خاص است

بیشتر مراکز سقوط آزاد (مناطقی که برای پرش و فرود آمدن مناسب است) چتربازی در سراسر جهان از هواپیما برای پریدن استفاده می‌کنند- و دلیل این امر کارآمدتر بودن هواپیما برای پرواز است. با این وجود مناطقی مانند اینترلاکن، سوئیس یا کرایست چرچ، نیوزلند وجود دارد که می‌توانید از هلیکوپتر برای چتربازی استفاده کنید-  قطعاً تجربه‌ای منحصربه فرد خواهد بود که می‌تواند دیدگاه شما را به طور قابل توجهی تغییر دهد!

حتماً از خود می‌پرسید که تفاوت بین چتربازی با هلیکوپتر و چتربازی با هواپیما در چیست؟ در این مقاله از یکی از چتربازان منطقه چتربازی اینترلاکن، لورا[1]، خواستیم تا تفاوت بین این دو را توضیح دهد.

آیا در سقوط آزاد از هلیکوپتر احساس و هیجان متفاوتی را تجربه خواهیم کرد؟

بله! شور و هیجان پرش با هلیکوپتر نسبت به پرش با هواپیما در هنگام خروج و پریدن متفاوت است. هواپیما در آسمان نمی‌تواند ثابت بماند و همیشه باید به سمت جلو در حرکت و پرواز باشد. زمانی که به ارتفاع مناسب برای خروج چترباز می‌رسد، تا جایی که امکان داشته باشد سرعت خود را کاهش می‌دهد، تقریباً سرعت خود را به 160 کلیومتر بر ساعت کاهش می‌دهد. به محض باز شدن درب هواپیما هجوم پرفشار هوای خنک را احساس خواهید کرد- فقط به زمانی فکر کنید که پنجره اتومبیل خود را در بزرگراه باز می‌کنید. هنگامی که جلوی درب بازشده‌ی هواپیما آماده‌ی پرش هستید، وزش شدید باد به بدن شما فشار وارد می‌کند اما زمانی که به پایین می‌پرید احساس می‌کنید که فشار وزش باد «پشتیبان» شما است.

از طرف دیگر هلیکوپتر می‌تواند پرواز ثابت داشته باشد که این به خودی خود چندین مزیت دارد. اول اینکه وقتی درب باز می‌شود، هیچ بادی به داخل کابین هلیکوپتر وارد نمی‌شود، دوم، هیچ فشار زمانی برای خروج و پرش وجود ندارد (زیرا شما در منطقه پرش به صورت شناور در حال پرواز هستید). این به این معناست که هیچ عجله‌ای برای خروج و پرش وجود ندارد، حتی این امکان وجود دارد که به همراه مربی خود جلوی درب هلیکوپتر بایستید و به منظره‌ی اطراف نگاه کنید. در زمان پریدن نیز بی‌اندازه‌ای احساس آرامش می‌کنید تا اینکه چند ثانیه بعد هجوم فشار هوا را از پایین احساس می‌کنید، گویی روی حبابی شناور هستید.

آیا پرش از هلیکوپتر نسبت به هواپیما از امنیت بیشتری برخوردار است؟

اگرچه چتربازی دو نفره‌ خطرناک به نظر می‌رسد اما امروزه از امنیت بالایی برخوردار است. طبق گزارش شورای ایمنی ملی، احتمال مرگ یک فرد بر اثر صاعقه یا نیش زنبور بیشتر از چتربازی است!

با این حال، هر دو نوع خطرات مختص خود را دارد- مثل هر کار یا فعالیت دیگری در زندگی! اما به هیچ عنوان نمی‌توان گفت که کدام یک امن‌تر است. حتی تجهیزاتِ مورد استفاده در هر دو یکسان است، فقط تفاوت در نوع وسیله‌ای است که از آن پرش صورت می‌گیرد. امروزه، اکثر کشورها قوانین و مقررات سفت و سختی برای چتربازی وضع کرده‌اند، تفاوتی نمی‌کند سقوط آزاد از هواپیما باشد یا هلیکوپتر.

کجا می‌توانیم چتربازی با هواپیما و کجا می‌توانیم چتربازی با هلیکوپتر را تجربه کنیم؟

پیدا کردن چتربازی با هواپیما بسیار آسان‌تر است، زیرا اکثر مراکز چتربازی در سراسر جهان سقوط آزاد از هواپیما را دارند. اما هستند مناطقی که چتربازی با هلیکوپتر دارند (مانند اینترلاکن).

آیا در هزینه هم تفاوت دارند؟

به طور کلی پرش از هلیکوپتر گران‌ قیمت‌تر از هواپیما است، زیرا به حرکت درآوردن هلیکوپتر هزینه‌بَر است.

کدام گزینه مناسبت اینترلاکن است؟

اینترلاکن شهری واقع بین دو دریاچه‌ی یخچالی و در نزدیکی کوه‌های آلپ سوئیس است. بنابراین اگر می‌خواهید تا نزدیکی کوه‌های آلپ بروید، حتماً هلیکوپتر را انتخاب کنید. زیرا می‌تواند در نزدیکی کوه‌ها پرواز ثابت داشته باشد و حتی از پنجره‌ی بزرگ آن می‌توانید منظره‌ای بزرگ و 360 درجه از کوه‌ها را ببینید. همانطور که پیشتر هم توضیح دادیم، پرش بسیار متفاوتی هم تجربه خواهید کرد- می‌توانید قبل از پرش زمانی را صرف نگاه کردن به منظره کنید که به خودی خود تجربه‌ای بی‌نظیر و عالی است.

اگر لذت بردن از دیدن مناظر اطراف منطقه‌ی پرش برای شما چندان اهمیتی ندارد و بیشتر هزینه‌ مهم است، هواپیما می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. حس و هیجان سقوط آزاد در هر دو مشابه یکدیگر است، تفاوت در هنگام پرش و منظره است. مناظر کوه‌های آلپ بسیار زیباست، به همین دلیل ممکن است از دیدن زیبایی آن از پنجره‌ی هواپیما به علت کوچکی آن محروم شوید. اما اگر بودجه‌ی کافی ندارید و قصد دارید هیجان بی‌نظیر سقوط آزاد در کوه‌های آلپ را تجربه کنید، هواپیما می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد!

شما کدام را انتخاب می‌کنید؟

ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که پرش از هواپیما بهتر است یا هلیکوپتر؟

انتخاب هر کدام از آنها به اولویت‌های شخصی شما بستگی دارد، مانند، جایی که در آن زندگی می‌کنید، و همچنین هزینه و بودجه‌ی شما نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در تصمیم‌گیری شما خواهد داشت. اما من به عنوان کسی که در منطقه چتربازی اینترلاکن هستم، کسی که تجربه‌ی سقوط آزاد از هر دو وسیله را داشته، همیشه پرش از هلیکوپتر را پیشنهاد می‌کنم.

لورا می‌گوید: «پرش از هلیکوپتر در کوه‌های آلپ سوئیس تجربه‌ای منحصر به فرد و بی‌نظیری است، و تجربه‌ی چتربازی با هلیکوپتر را نمی‌توانید در همه جای جهان داشته باشید، زیرا مناطق کمی وجود دارد که این امکان را برای شما فراهم می‌کند. نزدیک شدن به کوه‌ها و آبشارها در طول پرواز و قبل از پرش تجربه‌ی سقوط آزاد را برای شما لذت‌بخش‌تر می‌کند! درست است که هزینه‌ی بیشتری دارد- اما تجربه‌ای است که در طول عمر خود شاید یکبار اتفاق بیافتد، پس اگر بتوانید به سوئیس سفر کنید، ارزش یکبار امتحان کردن را دارد».


[1] Laura

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا