چتربازیرکوردها

رکوردهای هیجان انگیز سقوط آزاد

640 پرش در 24 ساعت

یکی از رکوردهای هیجان انگیز سقوط آزاد در دستان جی استوک است. این کهنه سرباز نیروهای ویژه توانست در 24 ساعت 640 بار سقوط آزاد انجام دهد و آن را در پنجاهمین سالگرد تولدش به نام خود ثبت کند. رکورد قبلی بیشترین تعداد پرش که 534 سقوط آزاد بود هم در دستان جی استوک بوده است.

اولین دختری که سقوط آزاد را انجام داد

جورجیا برودویک متولد 8 آپریل 1893 اولین دختری است که توانست در سن 15 سالگی با چتر نجات از هواپیما بپرد. جورجیا به خاطر جثه بسیار کوچکی که داشت فسقلی لقب گرفته بود. جورجیا در سال 1913 توانست به عنوان اولین دختری شناخته شود که سقوط آزاد از هواپیما را انجام داده است. در یکی از این پرش های استاتیک لاین او به دم هواپیما گیر کرد بنابراین تصمیم گرفت در پرش های بعدی لاین را قطع و چترش را دستی باز کند و  اینگونه بود که او ریپ کورد را اختراع کرد و سقوط آزاد به شکل امروز بوجود آمد.

شکستن دیوار صوتی با سقوط آزاد

فلیکس بومگارتنر نخستین چتربازی است که با سقوط آزاد توانست دیوار صوتی را بشکند و رکورد مرتفع‌ترین و سریع‌ترین پرش با چتر دنیا را به نام خود ثبت کند. فلیکس باومگارتنر در تاریخ ۱۴ اکتبر ۲۰۱۲ در پروژه‌ای به نام ردبول استراتوس با کپسولی متصل به یک بالون هلیومی، بر فراز شهر رازول ایالت نیومکزیکو در ایالات متّحدهٔ آمریکا بالا رفت و از ارتفاع 39045 متری زمین در دمای ۵۶- درجه با لباسی مخصوص سقوط آزاد انجام داد.  در این سقوط آزاد که حدود ۴ دقیقه و ۱۹ ثانیه طول کشید، فلیکس به سرعت ۱۳۴۲ کیلومتر در ساعت رسید و پس از بازشدن چتر، با زمانی معادل ۹ دقیقه (مجموع کل زمان پرش) در صحرای شرقی نیومکزیکو فرود آمد و این رکورد تاریخی را ثبت کرد. او در این پروژه تصمیم داشت رکورد بیشترین مدت زمان سقوط آزاد را هم بشکند که موفّق به این کار نشد و رکورد اخیر همچنان به نام جوزف کیتینگر، چترباز آمریکایی که پیش‌تر رکوردهای مرتفع‌ترین و سریع‌ترین سقوط آزاد را نیز در اختیار داشت، باقی‌ماند. کیتینگر سه رکورد : پرش از بلندترین ارتفاع ، سریعترین سقوط آزاد و بیشترین مدت زمان سقوط آزاد را در دست داشت که در تاریخ ۱۴ اکتبر ۲۰۱۲ فلیکس بومگارتنر چترباز اتریشی در پروژه ای به نام ردبول استراتوس دو رکورد پرش از بلندترین ارتفاع و سریعترین سقوط آزاد را شکست ولی رکورد بیشترین مدت زمان سقوط آزاد همچنان در دست آقای کیتینگر با زمان ۴ دقیقه ۳۶ ثانیه باقی ماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا