تجهیزات

جامپ‌سوت چتربازی: چه چیزی بخرم؟

جامپ‌سوت چتربازی: چه چیزی بخرم؟

آیا چتربازی را به تازگی شروع کرده‌اید و نمی‌دانید چه لباسی تهیه کنید؟ پس این مطلب برای شما است!

عوامل متعددی در انتخاب جامپ‌سوت مناسب دخیل هستند. در این مطلب قصد نداریم تولیدکننده‌ی خاصی را معرفی یا پیشنهاد کنیم (تعدد تولیدکنندگان بسیار زیاد است و هر کدام مزایای خاص خود را دارند). بلکه موارد و نکاتی را به اشتراک می‌گذاریم تا به شما در انتخاب بهترین جامپ‌سوت کمک کند. این مطب بیشتر برای افرادی مناسب است که تجربه‌ی کمتری دارند؛ اگر سؤالات تخصصی‌تر یا ویژه‌تری در رابطه با تجهیزات یا وسایل مورد نیاز خود دارید با یک مربی صحبت کنید.

 1. لباس FS یا FF؟

بزرگ‌ترین انتخابی که در زمان خرید لباس پرواز با آن روبرو هستید این است که باید بین لباس FS (چتربازی فورمیشن[1]) و FF (سقوط آزاد)، یکی را انتخاب کنید.

FS شاخه‌ای از چتربازی است که به احتمال زیاد نقطه‌ی شروع شما با آن خواهد بود، زیرا وضعیت قرارگیری بدن در آن بسیار شبیه به حالتی است که در دوره‌ی سقوط آزاد تقویت‌شده (به اختصارAFF) یا در سیستم‌های دسته‌بندی یاد می‌گیرید. به عنوان بخشی از مرحله‌ی پیشرفت و دریافت گواهینامه‌ی چتربازی تمایل دارید تا مهارت‌های خود را تقویت کنید، به همین دلیل اکثر مردم FS را انتخاب می‌کنند. پرواز در FS در جهت‌های مختلف صورت می‌گیرد؛ بنابراین به جای اینکه همانند دوران دانشجویی شکم شما رو به زمین باشد، در حالت‌های «نشسته»، «ایستاده»، «وارونه» (سر به سمت پایین)، یا در محورهای گوناگون پرواز خواهید کرد.

توجه: نوع پرواز یا سقوط آزاد اهمیت چندانی ندارد، شما همیشه پرواز خود را در جهتی به پایان می‌رسانید که شکم شما رو به زمین باشد. زیرا همانطور که همگی می‌دانیم این حالت پایدارترین موقعیت برای باز کردن کانوپی است.

به دلایلی که توضیح دادیم، احتمالاً به عنوان جامپر تازه‌کار قصد داشته باشید تا FS1 خود را پس از دریافت مجوز سطح A بگیرید، بنابراین خرید لباس FS کاملاً منطقی است. اگر فکر می‌کنید که پس از کسب مدرک FS تمرکز خود را به جای پرواز FS  منعطف به  FF می‌کنید، در این صورت می‌توانید به جای انتخاب لباس نو یک لباس دست دوم بسیار خوب و باکیفیت بخرید. اما اگر فکر می‌کنید که FS مناسب شما است، بهتر است از همان ابتدا لباسی با کیفیت تهیه کنید تا پرواز را با استفاده از تجهیزات مناسب مؤثرتر یاد بگیرید.

به هر حال، قطعاً از لباسی که برای خودتان است و کاملاً اندازه‌ی تن‌تان است بهره‌مندی بیشتری خواهید برد. «تناسب» بسیار شخصی است و اندازه‌ی متناسب از طریق شکل بدن و سایز فرد تعیین می‌شود. برای تشخیص اندازه‌ و تناسب مورد نیازتان از یک مربی یا متخصص در این زمینه کمک بخواهید؛ در حالت ایده‌آل کسی که به همراه شما پرواز می‌کند و «سرعت سقوط آزاد» شما را می‌داند. علاوه بر این، می‌توانند به شما کمک کنند تا تصمیم بگیرید که آیا لباس دست دوم مناسب شما است یا خیر. مزیت دیگر خرید لباس نو این است که می‌دانید که آن را آماده‌ی استفاده دارید. اگرچه لباس‌هایی با تنوع بسیار زیاد در فروشگاه‌ها برای قرض گرفتن وجود دارد، اما بهتر است لباسی برای خود داشته باشید تا هر زمان که می‌خواهید از آن استفاده کنید و به آن عادت کنید.

 • آشنایی با لباس   FS

FS رشته‌ای از چتربازی است که شکم شما در هنگام سقوط به سمت زمین است و با در دست گرفتن دست‌های یکدیگر، آرایشی را در آسمان به نمایش درمی‌آورید. FS حداقل به دو مورد نیاز دارد:

 • نحوه استفاده از دست‌ها برای نگه داشتن یکدیگر
 • کفش‌های مخصوص

نحوه‌ی استفاده از دست‌ها به شما و هم‌تیمی‌ها یا دوستان‌تان این اجازه را می‌دهد تا با گرفتن دست‌های یکدیگر «شکل‌آرایی» مورد نظر خود را بسازید. به این منظور شما باید بازوهای یکدیگر را بگیرید (یک بازو یا هر دو بازو تفاوت چندانی ندارد) و به همین دلیل قسمت‌های مخصوصی روی لباس در قسمت بازوها (که به آن گریپر[2] می‌گویند) و داخل و خارج پا طراحی شده است.

کفش‌ها ابزاری اضافی در قسمت پاهای لباس هستند که تأثیری همچون «بادبان» بین زانو و انگشت پا ایجاد می‌کنند. آنها برای انجام حرکاتی مانند چرخش و ردیابی قدرت بیشتری به شما می‌دهند و این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا هوا را به منظور ایجاد فشار هوا دریافت کنید و بتوانید خروجی تولید شده را توسط ورودی خود منحرف کنید یا به حداکثر برسانید. طراحی کفش‌ها بین تولیدکنندگان و انتخاب‌های شخصی متفاوت است. شما قطعاً برای لباس FS خود به کفش مخصوص نیاز دارید.

هر چه کفش بزرگ‌تر باشد، قدرتمندتر خواهد بود، بنابراین برای اولین لباس خود، کفش کوچک‌تر انتخاب کنید. علاوه بر این، لباس FS می‌تواند به تعیین میزان سرعت سقوط آزاد شما کمک کند. برای مثال، اگر تصمیم داشته باشید که آهسته‌تر از سرعت میانگین سقوط کنید، باید لباسی انتخاب کنید که کاملاً اندازه‌ی تن‌تان باشد و ممکن است بخواهید طرحی را انتخاب کنید که گریپرهای آن کشش زیادی ایجاد نکنند. همچنین جنس لباس می‌تواند به سقوط سریع‌تر کمک کند، بنابراین اگر لباس سفارشی‌شده‌ی خود را خریداری کنید می‌توانید این نکات را در نظر بگیرید. از سوی دیگر، اگر سرعت سقوط شما بیشتر از حد میانگین باشد، باید از لباس گشادتری استفاده کنید، و مجدد جنس‌هایی وجود دارد که سرعت سقوط شما را کمی آهسته‌تر می‌کند. حالت ایده‌آل در میزان سرعت سقوط آزاد این است که هر شخص بتواند به راحتی با سرعتی مطابق با میانگین توانایی بدن خود سقوط کند. به این معنی که اگر سرعت طبیعی سقوط آزاد شما نسبت به دوستان‌تان بیشتر باشد، انتخاب نوع و جنس لباس می‌تواند به آهسته‌تر کردن سرعت شما کمک کند (همچنین با یک متخصص که بتواند به شما در اصلاح موقعیت بدنی‌تان کمک کند تا سرعت مطمئن‌تر و راحت‌تری داشته باشید، صحبت کنید). سبک و مدل، و قیمت لباس‌های تولیدکنندگان مختلف متفاوت است، بنابراین انتخاب لباس کاملاً به اولویت شخصی افراد بستگی دارد.

اگر به فکر شرکت در مسابقات FS هستید، شایان ذکر است که داوران مسابقات رنگ‌های ساده‌تر را ترجیح می‌دهند، زیرا می‌توانند راحت‌تر گریپر‌های لباس شما و دستکش‌های لباس هم‌تیمی‌هایتان را ببینند. اگرچه قانون نیست اما بهتر است برای رقابت از الگوها و طرح‌های پیچیده و رنگ‌های خیلی روشن دوری کنید. درهر صورت اگر قصد رقابت ندارید، از رنگ‌های تند استفاده کنید! لباس‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های بسیار متنوعی وجود دارند که به راحتی می‌توانید سلیقه‌ی شخصی خود را در انتخاب آن به کار ببرید.

 • آشنایی با لباس FF

لباس FF با توجه به نیاز شما می‌تواند نسبتاً ساده یا پیشرفته‌تر باشد. برای شروع انتخاب سبک «سرهمی» نیاز شما را برطرف می‌کند، اما لوازمی که انتخاب می‌کنید و جایی که از آن استفاده می‌کنید بر نحوه‌ی پرواز شما تأثیر خواهد داشت. اندازه‌ی لباس نیز تفاوت‌های خاص خود را دارد. لباس تنگ‌تر از میزان سرعت سقوط سریع‌تر پشتیبانی می‌کند، اما می‌تواند در رسیدن به وضعیت بدنی مورد انتظار سخت‌تر باشد. لباس می‌تواند در قرارگیری وضعیت بدنی افراد تازه‌کار تأثیرات مفیدی داشته باشد، اما به فرم و استایل بدنی فرد بستگی دارد. به هنگام صحبت از تولیدکنندگان، همان مواردی که در مورد FS صدق می‌کند، در اینجا نیز صادق است. هر تولیدکننده‌ای مزایای مختلفی دارد، بنابراین بهتر است با یک مربی صحبت کنید تا کدام سبک با نیازهای شما سازگارتر است.

اگر هنوز نسبت به چیزی مطمئن نیستید، می‌توانید لباس دست دوم تهیه کنید، و سپس روی سبک پرواز FF و جاه‌طلبی‌های مختص آن سرمایه‌گذاری کنید.

 • لباس نو یا دست دوم؟

می‌توانید تصمیم بگیرید که لباس نو خریداری کنید و از مزایایی که در ادامه بیان می‌شود، بهره‌مند شوید:

 • کاملاً اندازه‌ی تن شما است
 • از وسایل مناسب با شما استفاده می‌شود
 • می‌توانید استایل مناسب با خود را داشته باشید
 • می‌توانید رنگ مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید و شخصیت خود را با آن نشان دهید

به طور کلی، لباس نو با توجه به تولیدکننده و موارد انتخابی شما از حدود 200 پوند به بالا برای شما هزینه دارد. خرید از کشوری مانند آمریکا منجر به پرداخت مالیات نیز می‌شود که آن را باید در محاسبات خود در نظر بگیرید.

داشتن لباس نو به این معنی است که می‌توانید آن را به طور خاص برای خود سفارش دهید، زیرا تمام لباس‌ها سفارشی هستند. از این رو مطمئن خواهید بود که در هنگام یادگیری پرواز از بهترین تجهیزات ممکن استفاده می‌کنید.

با این تفاسیر، این امکان وجود دارد تا لباسی پیدا کنید که اندازه‌ی شما است اما برند نیست، یا می‌توانید آن را متناسب با خودتان تغییر دهید. بازار دست دوم در بریتانیا بسیار پرمعامله است و می‌توانید چیزهای خوبی در آن پیدا کنید و معاملات خوبی هم انجام دهید، به خصوص در مکان‌هایی که تیم‌ها تمایل به تمرین زیاد دارند و ممکن است یک تیم رقابتی روی لباس‌های جدید سرمایه‌گذاری کند. بنابراین لباس‌های باکیفیت‌ زیادی وجود دارد که می‌توانید بخرید.

وقتی به دنبال لباس دست دوم هستید، براساس شکل بدنی صاحب فعلی آن در مورد اینکه متناسب با شما است یا نه، تصمیم‌ نگیرید. درحالی که پیدا کردن شخصی که هم‌اندازه‌ی شما باشد کاملاً منطقی است؛ اما واقعیت این است، لباسی که برای فردی کوتاه‌تر از شما ساخته شده است می‌تواند به خوبی اندازه‌ی شما باشد، به شرطی که فرم کلی بدن شما این اجازه را بدهد. پس اگر چیزی پیدا کردید که به نظر رسید می‌تواند مناسب باشد، ارزش امتحان کردن را دارد، حتی اگر مطمئن نیستید که کاملاً متناسب با شما باشد.

همیشه قبل از خرید لباس دست دوم آن را امتحان کنید، اگر فروشنده مشکلی نداشت حتماً آن را در تونل باد نیز امتحان کنید. خوشبختانه، چتربازها افراد فوق‌العاده‌ای هستند، ما افرادی هستیم که با یکدیگر بسیار صادق هستیم، بنابراین بسیار بعید است که جنس بی‌ارزشی به یکدیگر بفروشیم. جنس دست دوم شاید کاملاً متناسب نباشد اما شما به راحتی می‌توانید از فروشنده بپرسید که آیا بعضی از قسمت‌های آن به تعمیر نیاز دارد یا خیر.

 • چسب کفش بزنیم یا نزنیم….

اگر جامپر FS هستید، ممکن است درباره‌ی «چسب کفش» شنیده باشید. چسب کفش محصولی است که جامپرهای FS استفاده می‌کنند تا از قسمت پایینی کفش‌های خود در برابر سایش، و آسیب ناشی از سوار شدن به هواپیما محافظت کنند. اکثر چتربازان از چسب کفش به عنوان وسیله‌ای برای محافظت استفاده می‌کنند، اما علاوه بر این از راه رفتن بیش از اندازه با کفش‌های خود نیز خودداری می‌کنند. آنها را درست قبل از سوار شدن به هواپیما بپوشید و سپس آنها را زیر کانوپی یا زمانی که فرود آمدید از پا دربیاورید (از قبل درباره نحوه عملکرد آن سؤال کنید). بعضی از تولیدکنندگان پیشنهاد می‌کنند که از چسب کفش استفاده نکنید، زیرا جنس کفش‌ها از موادی تهیه شده است که این لایه محافظتی به جای محافظت از آنها می‌تواند آسیب‌زا باشد. حتماً قبل از هر گونه اقدامی از فروشنده یا تولیدکننده سؤال کنید.

 • لباس دست دوم یا نو را از کجا تهیه کنیم

برای خرید لباس گزینه‌های متعدد زیادی پیش روی شما است.

برای خرید لباس نو مستقیم به سراغ تولیدکننده‌ها بروید و یا از وب‌سایت آنها دیدن کنید. اگر قصد خرید لباس دست دوم را دارید، به راحتی می‌توانید لباس مناسب خود را از فروشگاه‌ها، گروه‌های چتربازی یا پیج‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی پیدا کنید.

به یاد داشته باشید که جامعه‌ی چتربازان همیشه از کمک کردن به شما لذت خواهند برد.


[1] formation skydiving

[2] Grippers

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا