بیس جامپمقدماتی

بیس جامپ را بهتر بشناسیم

بیس جامپ را بهتر بشناسیم

بیس جامپ شاید خطرناک‌ترین ورزش موجود در جهان باشد. از طرفی یکی از مهیج‌ترین و شگفت‌انگیزترین تجربه‌هایی است که انسان می‌تواند در تمام طول عمر خود داشته باشد. مسیر بیس جامپ مسیری طولانی و پیچیده نیست. تنها به کمی صبر و آموزش نیاز دارد. در وهله‌ی اول شما باید به چتربازی ماهر و باتجربه تبدیل شوید. اکثر افراد مرحله‌ی چتربازی را نادیده می‌گیرند، اما تا به حال کسی ادعا نکرده است که نادیده گرفتن چتربازی ایده‌ی خوبی است. چتربازی شما را با پایه و اساس مهارت‌های فرود و کنترل سقوط آزاد آشنا می‌کند که بخشی از آموزش بیس جامپ است. به طور کلی، توصیه می‌شود قبل از انجام اولین بیس جامپ خود، حدود 150 تا 250 سقوط آزاد را تجربه کنید.

داشتن 150 تا 250 سقوط آزاد استاندارد شما را با مهارت‌های اولیه فرود تجهیز می‌کند و درک اولیه از چتر بازی و سقوط آزاد به شما ارائه می‌دهد؛ مهارت‌هایی به شما ارائه می‌دهد که دانستن آنها در هر بیس جامپی که انجام می‌دهید مهم و ضروری است. اهمیت مهارت‌های فرود در بیس جامپ را کم‌اهمیت ندانید. همچنین تمرکز بر مهارت‌های سقوط آزاد نیز ضروری است، اما اکثر آسیب‌های ناشی از بیس جامپ مربوط به مهارت‌های فرود است.

«کمی شبیه این است که زندگی‌تان را برای ریسک کردن وقف کنید، و البته باید این انتظار را داشته باشید که زمان و انرژی زیادی از شما بگیرد».

بیس جامپ فرشاد میجوجی
بیس جامپ فرشاد میجوجی

از کجا شروع کنیم؟

اگر تصمیم دارید بیس جامپ را تجربه کنید، بنابراین به کتاب بزرگ بیس رجوع کنید، این کتاب مرجع نهایی در نظر گرفته می‌شود. اما صرفاً نمی‌توانید مهارت‌های بیس جامپ را از روی کتاب یاد بگیرید. واقعاً امکان‌پذیر نیست، و امتحان کردن‌اش کاملاً مضحک و احمقانه است. اما اگر قصد دارید بیس جامپ را شروع کنید، موارد و نکات بسیار زیادی وجود دارد که باید در پرش‌های اول خود به آن توجه کنید. نکاتی که به شما کمک خواهد کرد تا برای پرش از جسم ثابت (بیس جامپ) آماده شوید. بسیاری از این مراحل، تمرین‌ها، نکات تمرینی در کتاب بیس بیان شده است، اما این کتاب فقط در حد آموزش تئوری به شما کمک خواهد کرد.

هزینه چتربازی با بیس چقدر فرق دارد؟

همانطور که می‌دانید چتربازی ورزشی گران‌قیمت است و دردسترس همه نیست. شاید نیاز باشد تا به منطقه‌ی مورد نظر برای چتربازی سفر کنید، و برای مربی و آموزش هزینه‌هایی پرداخت کنید. سپس باید تجهیزات مورد نیاز برای چتربازی را هم خریداری کنید، زیرا نسبت به تجهیزات اجاره‌ای پرش‌های بیشتری انجام خواهید داد. و البته باید برای هر پرشی که انجام می‌دهید هزینه پرداخت کنید. اما حقیقت این است که چتربازی بسیار ارزان‌تر و آسان‌تر از پرش بیس است. اگر فکر می‌کنید که چتربازی گران است، پس صبر کنید تا زمانی که بخواهید هزاران مایل تا بهترین مکان‌های انجام بیس جامپ سفر کنید. اگرچه انجام 10 چتربازی در یک روز آسان و راحت است، اما اگر خوش شانس باشید در اکثر مواقع فقط می‌توانید 2 بیس جامپ در روز انجام دهید. بنابراین اگر هزینه‌ی چتربازی باعث دلسردی شما می‌شود، پس هنوز برای بیس جامپ آماده نیستید.

بیس جامپ فرشاد میجوجی

«عدم دانش کافی و اطمینان بیش از اندازه نسبت به خود دو عامل اصلی حوادث مرگبار هستند».

پرش بیس نیازمند تعهد واقعی به زمان، انرژی، و تمرکز ذهنی است.

مراحل یادگیری بیس جامپ

  1. تبدیل شدن به چتربازی باتجربه و ماهر

تمرین مهارت‌های مرتبط بسیار عقلانی و مفید خواهد بود. درباره‌ی چتربازی، سقوط آزاد، و مهارت‌های فرود تا جایی که می‌توانید اطلاعات بدست آورید و مهارت‌های مورد نیاز را یاد بگیرید.

  • دوره‌ی مقدماتی پرش را پشت سر بگذارید

بعضی از مراکز ارائه‌دهنده‌ی طیف وسیعی از آموزش‌های پیشرفته‌ و متنوع همراه با تیم‌های بزرگ هستند که به پیشرفت شما کمک شایان توجهی خواهد کرد. دوره‌های دیگری برگزار می‌شود که روی جزئیات توجه ویژه‌ای دارند و کوتاه‌مدت هستند. انجمن‌هایی نیز تشکیل شده است که برنامه‌های حرفه‌ای اجرا می‌کنند که شرکت در آنها کمک‌کننده خواهد بود.  

  • انتخاب یک مربی ماهر و باتجربه

اگر دوره‌ی اولیه مقدماتی پرش را هم گذرانده باشید، هنوز اطلاعات کافی درباره‌ی بیس جامپ ایمن ندارید. عضو انجمن بیس جامپ شدن بسیار مهم است و این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا افرادی را پیدا کنید که به شما در حرفه‌ای شدن کمک می‌کنند. در بیس جامپ‌های محلی انتظار حضور «خدمه زمینی» را داشته باشید، ممکن است نیاز باشد تا به آنها در راه‌اندازی و اجرای بیس جامپ، همراه شدن با آنها، یا پشتیبانی‌های دیگر کمک کنید. بسیاری از مردم در این مرحله اشتباه می‌کنند؛ آنها به اهمیت پیدا کردن یک مربی خوب و با سابقه توجهی نمی‌کنند. همیشه تعدادی آدم بی‌ملاحظه وجود دارد که دوست دارند حرکاتی را به نمایش بگذارند. اما این به معنی پیدا کردن مربی توانمند و ماهر نیست. مربی‌ای که در زمان‌ خرابکاری شما کنارتان باشد و بتواند همه چیز را به نحو احسن و ایمن درست کند.

«اگر توجه و دقت لازم را داشته باشید، از هر بیس جامپی که انجام می‌دهید و با هر تعاملی که با بیس جامپرها دارید، نکاتی بسیار زیادی را خواهید آموخت».

  • آموزش‌ بی‌وقفه و مداوم

بیس جامپ یک ورزش پاره‌وقت، سخت و طاقت‌فرسا است. حفظ یک سطح در جریان از چتربازی و بیس برای داشتن پرشی ایمن ضروری و مهم است.

  • داشتن ذهنی باز

اگر توجه و دقت لازم را داشته باشید، از هر بیسی که انجام می‌دهید و با هر تعاملی که با بیس جامپرها دارید، نکاتی بسیار زیادی را خواهید آموخت. در بیس، دانش یعنی ایمنی. عدم دانش و اطمینان بیش از اندازه به خود دو عامل اصلی حوادث مرگبار هستند. سومین عامل اصلی حوادث مرگبار، باور به هر چیزی است که در انجمن‌ها یا کتاب‌ها می‌خوانید.

بنابراین، مردم چگونه به اشتباه می‌افتند؟

چرا این همه مرگ و میر ناشی از بیس جامپ داریم؟

اینها سؤالات بسیار حساسی هستند. برخی مقصر اصلی را وینگ سوت می‌دانند. با این حال، هنوز هستند کسانی که در بیمارستان بستری می‌شوند و هر ساله در اثر پرش‌های معمولی بیس دفن می‌شوند. بنابراین، برای ایمن بودن در این ورزش چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

«بیس جامپ تقریباً به طور نامشخصی تمام افراد را با هر سطح از تجربه و آگاهی به کام مرگ می‌کشد.»

هیچ پاسخی برای این سؤالات وجود ندارد و هیچ راهنمای جادویی برای موفقیت نیست. پرش بیس تقریباً به طور نامشخصی تمام افراد را با هر سطح از تجربه و آگاهی می تواند به کام مرگ بکشد. خطای انسانی سخت نابخشودنی است و انسان‌ مستعد خطا است. با این حال، عدم دانش و اطلاعات کافی از وضعیت قرارگیری مشخص بدن در این ورزش یکی از علت‌های رایج مرگ و میر ناشی از پرش از ارتفاع ثابت در سال‌های اخیر محسوب می‌شود. بیس جامپرها اغلب بر این باورند که تمام تجربیات قبلی خود از بیس جامپ و چتربازی منجر به آمادگی آنها را برای انجام هر کاری در بیس جامپ می‌شود. این باوری کاملاً غلط است.

در حالی که تمام تجربیات بدست آمده معتبر و مفید هستند، اما جنبه‌های بسیار زیادی در ورزش وجود دارد. اصول، دستورالعمل‌ها، و باورهایی وجود دارد که همگی به آموزش و آمادگی به خصوصی نیاز دارند. فقط به این دلیل که شما 900 پرش در سراسر جهان دارید، به این معنی نیست که برای بیس جامپ با وینگ سوت آماده هستید. تجربه‌ی 900 پرش با وینگ سوت به معنی آماده بودن شما برای پرواز نیست. داشتن 2000 تجربه‌ی پرواز با وینگ سوت به معنی آمادگی برای پرواز ایمن بر فراز کوه‌ها نیست. تفاوتی هم نمی‌کند که خروج شما از هلیکوپتر باشد یا از بالای یک صخره. اگر یک بدلکار ماهر هستید یا حتی اگر بهترین بدلکار بیس جامپ با وینگ سوت هستید باز هم دلیلی بر داشتن مهارت‌های مرتبط با پرواز در یک صف‌آرایی ساده به همراه چند نفر از دوستان خود یا انجام مانورهای پیشرفته‌ی چتربازی در کوه نیست. بی اهمیت شمردن تفاوت‌های بین هر جنبه از ورزش منجر به کشته شدن بسیاری از متخصصین این رشته شده است.

یک روش برای محافظت در برابر خطر ناشی از شروع مهارتی جدید که احتمالاً برای آن آماده هم نیستید این است، آگاه شدن نسبت به این واقعیت که تفاوتی نمی‌کند چه مهارت یا کار جدیدی را بخواهید امتحان کنید، به طور کلی و از نظر حرفه‌ای به مجموعه مهارت‌هایی نیاز خواهید داشت که هنوز آنها کسب نکرده‌اید. قبل از اینکه هر نوع پرش از ارتفاع ثابت را بخواهید شروع کنید، با وسواس و توجه ویژه آمادگی خود برای انجام این کار را بررسی کنید. اگر برای این ورزش آموزش ندید، پس فعلا و در همین لحظه دست نگه دارید. زمانی شروع کنید که آموزش‌های لازم را دیده‌اید و اطلاعات کافی در این زمینه دارید. برای هر کار یا مهارت جدیدی که کمی متفاوت است باید آمادگی لازم را داشته باشید. این اصل فقط برای پرش از ارتفاع ثابت نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا