چتربازیمقدماتی

تاریخچه‌ چتربازی مختصر و مفید

تاریخچه‌ چتربازی مختصر و مفید

تاریخچه چتربازی بر عکس تصوری که ممکن است وجود داشته باشد چندان جدید نیست. اینطور به نظر می‌رسد که چتربازی ورزش جدیدی است، اما در حقیقت مدت‌هاست که وجود دارد. در اینجا تاریخچه‌ی کوتاه و مختصری از چتربازی برای آن دسته از افرادی که دوست دارند اطلاعاتی در زمینه‌ی تاریخچه‌ی آن داشته باشند آورده‌ایم.

داوینچی یا چین: چه کسی نفر اول است؟

لئوناردو داوینچی در واقعی ایده‌ی اولیه چتر نجات را در سال 1485 ترسیم کرد و در تاریخچه چتربازی تاثیر گذار بود. اما ظاهراً اولین ایده‌ی به ثبت رسیده از یک داستان قدیمی چینی نشأت گرفته است. سیما چیان مورخ قبل از میلاد است که تاریخ چین را کتابت کرده است، از جمله داستان امپراطوری که باید به سرعت فرار می‌کرد. این امپراطور باید برای فرار از ساختمان در حال سوختن، وسیله‌ای مانند چتر نجات برای خود درست می‌کرد.
در میان داستان امپراطور چینی و داوینچی داستان‌های دیگری از جمله استفاده از کلاه و چتر به عنوان چتر نجات وجود دارد. با این حال، طرح چتر نجات قبل از طراحی اولیه داوینچی به هیچ عنوان ملموس نبود. می توان گفت او بود که سنگ بنای تاریخچه چتربازی را گذاشت.

مخترع واقعی چتر نجات

اولین کسی که با چتر نجات چتربازی کرد، کسی نبود به جز مخترع آن، آندره ژاک گارنرین. این مخترع و هوانورد فرانسوی اولین کسی بود که در سال 1797 با چتر نجات متصل به اتاقک بالن پرید. چتر نجاتی که او اختراع کرده بود، هیچ شباهتی به چتر نجات‌های امروزی نداشت، اما او بدون هیچ آسیبی پرید و به زمین فرود آمد. تاریخچه چتربازی با این اختراع به واقعیت نزدیک شد.

با چارچوب یا بدون چارچوب؟

چتر نجات‌های اولیه همگی دارای چارچوب بودند، یعنی طراحی آنها به هیچ وجه انعطاف‌پذیر نبود. این بدان معناست که طراحی آنها نسبت به استانداردهای امروزی خیلی بزرگ، چهارگوش و غیرواقعی بود. در دهه 1920 چتر نجات‌های بدون چارچوب رواج پیدا کردند که استفاده از آنها بسیار ساده‌تر و ایمن‌تر بود.

محبوبیت روزافزون

به دلایل کاملاً روشن و واضح استفاده از چتر نجات برای مقاصد جنگی بسیار محبوب شد، به خصوص در دوران جنگ جهانی اول و دوم. اما با این حال سربازان بعد از پایان یافتن جنگ برای لذت و هیجان ناشی از پرواز از هواپیماها با چتر نجات می‌پریدند. به هر حال چتر نجات در زمینه‌های هوایی یک وسیله‌ی بسیار ضروری است. اما امروزه استفاده‌ی تفریحی از آن مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

چتربازی در دنیای امروز

حتی پرش‌کنندگان بی‌تجربه هم می‌توانند هیجان پرواز از طریق چتربازی دو نفره را فقط با مشاهده‌ی آن درک کنند. بعد از یک دوره‌ی آموزشی کوتاه به منظور حفظ ایمنی افراد، فرد اولین پرش خود را به همراه فردی باتجربه و ماهر در این زمینه تجربه خواهد کرد. سقوط آزاد سریع است، فقط یک یا چند دقیقه طول می‌کشد. سپس چتربازهای دونفره به آرامی روی زمین فرود می‌آیند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا