آموزشیتجهیزات

با 8 مدل از هواپیماهای سقوط آزاد آشنا شویم

هواپیماهای سقوط آزاد غیر نظامی

با 8 مدل از هواپیماهای سقوط آزاد آشنا شویم

انواع مختلفی از هواپیماهای سقوط آزاد غیر نظامی در دنیا وجود دارد. این هواپیماها که کاربردهای مختلفی و عمومی در صنعت هوانوردی دارند یکی‌ از کاربردهای آن‌ها استفاده به عنوان هواپیماهای سقوط آزاد است. هر دراپ زون، هواپیمای پرش مخصوص به خود را در اختیار دارد. نوع هواپیمای اسکای دایوینگ می‌تواند به میزان تأسیسات و تعداد پرش‌های منظم افراد چترباز در آن منطقه بستگی داشته باشد. یک هواپیمای پرش ممکن است کوچک باشد و تنها ظرفیت حمل 4 سرنشین را داشته باشد. همچنین هواپیماهایی باقابلیت حمل حداکثر 24 سرنشین نیز وجود دارند!

اگرچه هواپیماهای سقوط آزاد انواع مختلفی دارند، اما در بین آن‌ها مواردی وجود دارد که باعث می‌شود نسبت به هواپیماهای دیگر در اولویت قرار بگیرند و ما امروز قصد داریم به بررسی 8 هواپیمای برتر در اسکای دایوینگ بپردازیم. هواپیماهای سقوط آزاد موجود در این لیست، جزو رایج‌ترین هواپیماها در رشته اسکای دایوینگ به‌حساب می‌آیند.

هواپیماهای سقوط آزاد سرعت صعود بالایی دارند

برخی از افراد چترباز با هواپیمای دلخواه خود به دراپ زون سفر می‌کنند. به این دلیل است که احتمالاً قرار است در یک روز، تعداد پرش‌های زیادی انجام دهند. همچنین، برخی افراد هواپیماهای سقوط آزادی را ترجیح می‌دهند که سریع‌تر به ارتفاع صعود می‌کنند، بنابراین نیازی نخواهد بود که برای مدت طولانی در هواپیما منتظر بمانند. بااین‌حال، همه افراد از نعمت وجود دراپ زون در نزدیکی محل زندگی‌شان و داشتن حق انتخاب هواپیمای دلخواه خود برخوردار نیستند.

سایر وسایل پرنده برای سقوط آزاد

یکی دیگر از واقعیت‌های جالب در مورد هواپیماهای اسکای دایوینگ این است که دراپ زون‌ها برای برگزاری رویدادها و بوگی‌ها، از وسایل پرنده خاصی نظیر هلیکوپتر، بالون هوای گرم، C-130 یا DC-3 برای انجام پرش استفاده می‌کنند. این موضوع افراد چترباز را برای شرکت در این رویدادها و انجام پرش‌ها هیجان‌زده می‌کند. اما در حال حاضر، ما فقط درباره 8 مورد از رایج‌ترین هواپیماها در اسکای دایوینگ صحبت می‌کنیم!

 هواپیمای سقوط آزاد Cessna 182

هواپیمای سقوط آزاد Cessna 182 رایج‌ترین هواپیمای پرش در ایالات‌متحده و همچنین در جهان است. این هواپیما به‌طور متوسط 4 چترباز را در مدت 20 دقیقه به ارتفاع 10000 پایی می‌برد. در این هواپیما صندلی دیگری به‌جز صندلی خلبان وجود ندارد، بنابراین افراد چترباز باید بر روی زمین بنشینند.

دلیل محبوبیت این هواپیماها، هزینه عملیاتی پایین آن است. Cessna 182 به‌راحتی و تنها با ساخت یک در که به سمت بالا باز می‌شود، به هواپیمای پرشی تبدیل می‌شود. چتربازها یک سکو یا پله کوچک برای استفاده در هنگام خروج و یک‌پایه برای نگه‌داشتن آن در اختیاردارند. این هواپیماها بیشتر در دراپ زون‌های کوچک‌تر یافت می‌شوند. دراپ زون‌های شلوغ‌تر نیز معمولاً همیشه یک Cessna 182 در محل در اختیاردارند.

 هواپیمایCessna Caravan

این هواپیما لقب محبوب‌ترین هواپیمای پرش را با یک موتور توربینی در دست دارد. اگرچه دو مدل از Cessna وجود دارد، اما هر دوی آن‌ها برای اسکای دایوینگ عالی هستند! همچنین چندین راهکار برای ارتقاء موتورها وجود دارد که باعث افزایش قدرت و سرعت این هواپیما برای رسیدن به ارتفاع می‌شود. بسته به مدل و تغییرات صورت گرفته، یک Cessna Caravan قادر است بین 15 تا 21 چترباز را حمل کنند و مدت‌زمان صعود تا رسیدن به ارتفاع، بسته به مدل هواپیما متغیر است. این مدت‌زمان می‌تواند تقریباً بین 10 تا 15 دقیقه برای صعود به ارتفاع 13000 پایی باشد.

وجود فضای زیاد برای پرش و داشتن پله در قسمت جلو، درب بزرگ و های وینگ بودن (high wing) این هواپیما، آن را در بین چتربازان محبوب قرار می‌دهد. در این هواپیما دو نیمکت برای نشستن افراد چترباز در هنگام تیک آف وجود دارد.

 هواپیمای Twin Otter

Twin Otter یک هواپیمای دو موتوره بسیار پرطرفدار است که به دلیل سرعت و قدرت بالا در بین چتربازان بسیار محبوب است. این هواپیما برای گروه‌های پرش بزرگ بسیار مناسب است، زیرا قادر است 22 چترباز را در کمتر از 15 دقیقه به ارتفاع برساند. درب عریض این هواپیما فضای کافی را برای پرش فراهم می‌کند و بال‌های آن در قسمت بالای بدنه قرار دارد که از زاویه پرش خارج است.دو هواپیمای بسیار معروف و فتوژنیک از Twin Otter، هواپیماهای کوسه در Skydive Perris در جنوب کالیفرنیا هستند.

 هواپیمای King Air

King Air دارای دو موتور توربینی است. این هواپیما یکی از سریع‌ترین هواپیماهای اسکای دایوینگ در جهان محسوب می‌شود و در آمریکای شمالی بسیار محبوب است و تنها در 10 دقیقه می‌تواند چتربازان را به ارتفاع 13.5 هزار پایی برساند. سرعت‌بالای این هواپیما این امکان را فراهم می‌کند تا در طول روز به تعداد بالا پرواز انجام دهد. باوجوداینکه درب این هواپیما کوچک است وبال‌های آن در قسمت پایین بدنه قرار دارد و جامپرها در هنگام پرش باید به آن توجه کنند، بااین‌وجود یک هواپیمای عالی برای پرش‌های اسکای دایوینگ محسوب می‌شود. بیشتر چتربازان دوست ندارند زمان زیادی را برای پرش منتظر بمانند، King Air در هر پرواز می‌تواند 15 جامپر را به ارتفاع برساند.

 هواپیمای  PAC

PAC تنها هواپیمایی است که به‌طور خاص برای چتربازی طراحی‌شده است. در تمام هواپیماهای دیگر تغییرات زیادی اعمال‌شده است تا برای استفاده در اسکای دایوینگ مناسب‌سازی شوند. PAC جزو هواپیماهای سریع‌السیر برای رسیدن به ارتفاع محسوب نمی‌شود، اما قادر است 16 مسافر را در حدود 15 دقیقه به ارتفاع ببرد. درب این هواپیما کوچک است وبال‌های آن در قسمت پایین بدنه قرار دارند که چتربازان هنگام پرش باید به آن توجه کنند.

 هواپیمای Skyvan

بدون شک Skyvan یکی از محبوب‌ترین هواپیماها در بین افراد چترباز است. این هواپیما اغلب در بوگی‌ها و رویدادهای اسکای دایوینگ به‌عنوان یک هواپیمای ویژه برای حمل تمامی جامپرها استفاده می‌شود، اگرچه، برخی از دراپ زون‌ها در تمام طول سال به Skyvan دسترسی دارند. این هواپیماهای غول‌پیکر قابلیت حمل 23 جامپر را دارند. اگرچه زمان زیادی برای صعود به ارتفاع برای آن‌ها لازم است، اما در داخل هواپیما فضای کافی برای تمامی سرنشینان وجود دارد. یک واقعیت جالب در مورد این هواپیما این است که در حال حاضر تنها حدود چهل Skyvan در جهان ساخته‌شده است! یک ویژگی قابل‌توجه در مورد این هواپیما، درب عقب آن است که این ویژگی، امکان انجام پرش‌های مختلف، خاص و منحصربه‌فرد مانند Big-way را در اختیار افراد چترباز قرار می‌دهد. دقیقاً به همین دلیل است که در اسکای دایوینگ، اغلب از این هواپیما استفاده می‌شود.

هواپیمای Dornier G92

در لیست 8 هواپیمای برتر در اسکای دایوینگ، مدل Dornier G92 هم وجود دارد . هواپیمای Dornier G92 یک هواپیمای پرطرفدار برای اسکای دایوینگ در اروپا است. این هواپیما دارای دو موتور است. بال‌های این هواپیما در قسمت بالای بدنه قرار دارد و می‌تواند 15 جامپر را تنها در 11 دقیقه تا ارتفاع 15000 پایی ببرد. این هواپیما برای استفاده در دراپ زون‌های شلوغ بسیار مناسب است. دلیل دیگری که افراد چترباز به Dornier G92 علاقه دارند، درب کشویی و بزرگ آن است که کمی از درب هواپیمای Caravan بزرگ‌تر است و درنتیجه برای انجام Big-way بسیار مناسب است.

 هواپیمای Pilatus Porter

اگرچه استفاده از این هواپیما در آمریکای شمالی چندان پرطرفدار نیست، اما در سراسر اروپا از محبوبیت خاصی برخوردار است. Porter قادر است حداکثر 10 چترباز را با سرعتی نسبتاً سریع به ارتفاع برساند، گرچه این مسئله به پیستون محور یا توربین‌محور بودن موتور آن بستگی دارد. صندلی این هواپیما کمی عجیب‌وغریب است! برخی از سرنشینان به سمت دم هواپیما و برخی به سمت جلو و برخی دیگر بر روی زمین نشسته‌اند.

فضای داخلی این هواپیما ممکن است کمی کوچک به نظر برسد. Porter برای دراپ زون‌هایی که برای یک Cessna کوچک خیلی شلوغ هستند، اما نه آن‌قدر شلوغ که نتوان از یک Caravan بزرگ‌تر یا دو موتوره استفاده کرد، یک انتخاب عالی محسوب می‌شود. از ویژگی‌های این هواپیما یک درب کشویی و معمولاً یک پله بزرگ در قسمت بیرون است و بال‌های آن در قسمت بالای بدنه قرار دارند. یک پله و یک استرات (میله‌ای که چرخ یا بال با کمک آن به بدنه وصل می شود)در قسمت بالای چرخ وجود دارد، بنابراین افراد چترباز می توانند پرش‌های خود را در گروه های بزرگتر انجام دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا