ایمنیچتربازیحرفه‌ای

حقایقی درمورد امنیت چتربازی

حقایقی درمورد امنیت چتربازی

امنیت چتربازی موضوع داغی است. اکثر سؤالاتی که چتربازان و پایگاه‌های چتربازی با آن روبرو هستند درمورد امنیت چتربازی است، که البته کاملاً قابل درک است. اگر درحال یادگیری مهارت یا ورزشی جدید هستید که با آن آشنایی ندارید، شاید بخواهید از خطرات آن آگاه شوید. چتربازی هم مانند هر ورزش دیگری خطراتی دارد. اما در هر کار یا فعالیتی که انجام می‌دهیم، تلاش می‌کنیم تا حد ممکن این خطرات را کاهش دهیم.

در مورد چتربازی نگران هستید؟

چتربازی ورزش فوق‌العاده‌ای است و آخرین چیزی که برای شما می‌خواهیم این است که به دلیل نگران بودن درمورد امنیت آن، از این تجربه‌ی لذت‌بخش لذت نبرید. یا حتی بدتر، نگرانی درمورد امنیت باعث می‌شود تا هیچ وقت لذت چتربازی را تجربه نکنید!

آیا چتربازی ایمن است؟

چتربازی ورزشی به شدت هیجان‌انگیز و پر از آدرنالین است که سالانه ده‌ها هزار نفر در سراسر جهان از آن لذت می‌برند. حجم عظیمی از چتربازی‌هایی که در سراسر جهان اتفاق می‌افتد نشان می‌دهد، اگرچه ورزش خطرناکی است، اما می‌توان آن را با خیال راحت و با ایمنی کامل انجام داد. انجمن چتربازی ایالات متحده (به اختصار USPA) آماری از تعداد جامپرها و اینکه چند نفر در طول مسیر پرش دچار مشکل می‌شوند، در اختیار دارد؛ در ادامه به طور مختصر به این موضوع می‌پردازیم.

اصولاً، چتربازی تا جایی که باید، ایمن است. شاید این جمله پاسخی سطحی به نظر برسد، اما اقدامات زیادی برای کاهش خطر انجام می‌شود. درنتیجه، ضریب ریسک آن قابل کنترل است.

چند نفر در چتربازی جان خود را از دست می‌دهند؟

پاسخ کوتاه به این سؤال این است، تقریباً هیچ‌کس. متأسفانه از دست دادن جان در چتربازی به احتمال زیاد در طول مانورهای پیشرفته اتفاق می‌افتد؛ معمولاً چتربازی «معمولی» مشکلات کمتری ایجاد می‌کند. اما اگر بخواهیم پاسخ دقیق‌تری به شما بدهیم، باید به آمارهای USPA در این زمینه مراجعه کنیم. تقریبا در هر سال USPA مجموع 3.5 میلیون پرش در ایالات متحده ثبت می کند. این آمار شامل چتربازی تندم برای افراد مبتدی و چتربازان تداوم است. از این تعداد، 21 حادثه مرگبار چتربازی رخ داده است که معادل 0.006 مرگ‌ومیر در هر 1000 پرش است. این بدان معناست که خطر بسیار بسیار کمی دارد.

امنیت چتربازی تندم بیشتر است، زیرا در این نوع چتربازی یک مربی باتجربه همراه شما است. در سال گذشته، نرخ مرگ‌ومیر در چتربازی تندم 0.002 مرگ در هر 1000 پرش بوده است. از لحاظ آماری، احتمال مرگ شما در اثر برخورد صاعقه یا نیش زنبور بیشتر است.

چه خطراتی وجود دارد؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، خطرات اصلی چتربازی بیشتر مربوط به مانورهای پیشرفته است. احتمال وقوع حوادث برای شخصی که هزاران پرش تجربه کرده است و اکنون در تلاش برای انجام کاری جدید یا پیشرفته‌تر از قبل است، بیشتر است. یکی از این مانورها با چترنجات انجام می‌شود و چترباز عمداً سرعت فرود خود را با چرخاندن چترنجات افزایش می‌دهد. هدف از این کار، که به آن شیرجه‌ی پُرشتاب می‌گویند، این است که سرعت چترنجات را هنگام نزدیک شدن به زمین افزایش دهید. اگر چتربازی این کار را اشتباه انجام دهد، می‌تواند به مرگ یا آسیب‌های جدی منجر شود.

در واقعیت این بدان معناست که چتربازی‌های معمولی واقعاً ایمنی بالایی دارند. اگر درحال یادگیری چتربازی هستید، بسیار بعید است که مشکلی پیش بیاید. همچنین احتمال وقوع حادثه در چتربازی تندم و یا سقوط آزاد معمولی توسط یک چترباز حرفه‌ای بسیار بسیار پایین است. با این وجود، هنوز خطراتی در انوع مختلف چتربازی وجود دارد، و ما درمورد نحوه‌ی کاهش دادن این خطرات صحبت خواهیم کرد. موارد مربوط به امنیت چتربازی و خطرات اصلی چتربازی عبارتند از:

  • خرابی چترنجات؛ تقریباً در هر 1000 چترنجات، 1 چترنجات در هنگام باز شدن با مشکل مواجهه می‌شود.
  • آسیب دیدن هنگام فرود؛ برای مثال، اگر هنرآموزان چتربازی تندم نتوانند پاهای خود را به هنگام فرود بالا بیاورند، در این صورت ضربه‌ی هنگام فرود را از طریق مچ پاها تحمل می‌کنند.
  • آسیب هنگام سقوط آزاد (معمولاً هنگام پرش با افراد دیگر و در سرعت‌های بالا اتفاق می‌افتد)

چگونه خطرات را کاهش دهیم و آنها را مدیریت کنیم؟

سبک آموزش چتربازی بسیار نظامی است. یعنی فرآیندهای بسیار سخت‌گیرانه‌ای در آموزش داریم که از طریق تکرار و فریادهای بسیار یاد خواهیم گرفت. خطر اصلی در چتربازی همانطور که در بالا ذکر شد، خرابی چترنجات است. وقتی چترنجاتی به درستی باز نمی‌شود یا نقص دارد، برای رسیدگی به این وضعیت فرآیندهای بسیار روشنی داریم. علاوه بر این، ما یک چترنجات دوم (ذخیره) در کیت داریم که پس از آزاد شدن چترنجات خراب، آن را باز می‌کنیم. این چیزی است که کاملاً برای آن آمادگی داریم.

برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی ناشی از فرود به مسافران چتربازی تندم آموزش می‌دهیم تا پاهای خود را هنگام فرود بلند کنند. چتربازان باتجربه روشی به نام «PLF» یاد می‌گیرند که ضربه را از مچ پاهای جامپر دفع می‌کند و به جامپر اجازه‌ی غلتیدن می‌دهد.

برای آسیب‌دیدگی در هنگام سقوط آزاد، وسیله‌ای به نام AAD داریم که مخفف «دستگاه فعال‌سازی خودکار» است. این یک دستگاه الکترونیکی کوچک است که سرعت فرود و ارتفاع را کنترل می‌کند؛ اگر با همان سرعت سقوط آزاد و در ارتفاعی که باید زیر چترنجات‌های خود باشیم، فرود بیاییم، دستگاه AAD به طور خودکار چترنجات را برای ما باز می‌کند. این بدان معناست که اگر به هر دلیلی قادر به باز کردن چترنجات نباشیم این دستگاه به طور خودکار این کار را برای ما انجام می‌دهد.

همچنین در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های زیادی در فناوری چتربازی صورت گرفته است. از چترنجات گرفته تا دستگاه ADD، دستگاه ارتفاع‌سنج شنیداری و موارد دیگر. همه چیز ساخته شده است تا چتربازی را حتی از قبل هم ایمن‌تر کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا