آموزشیچتربازیمقدماتی
موضوعات داغ

نکته‌های مهم چتربازی برای افراد مبتدی

نکته‌های مهم چتربازی برای افراد مبتدی: قوس (آرچ)

در حال آماده شدن برای تجربه‌ی اولین سقوط آزاد خود هستید، یا خود را برای یادگیری آن آماده می‌کنید؟

اگر پاسخ‌تان به هر کدام از این سؤالات «بله» است، خوشحال می‌شویم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. زیرا قصد داریم تا مهارتی اساسی به شما آموزش دهیم که در وهله‌ی اول، هم موجب ایمن‌تر شدن چتربازی شما می‌شود و هم آن را لذت‌بخش‌تر می‌کند، و در مرحله دوم، اگر قصد داشته باشید تا چترباز حرفه‌ای شوید و این حرفه را به طور اختصاصی و دائمی دنبال کنید به شما کمک می‌کند تا همزمان با شروع آموزش، تجربه‌ای عالی نیز داشته باشید.

حالت قرارگیری بدن به شکل قوس (یا به بدن قوس دادن) یکی از اصلی‌ترین نکات چتربازی برای افراد مبتدی است.

هدف ما دراینجا آموزش مهارتی مهم و ضروری است که با عنوان «قوس» شناخته شده است.

«قوس» در چتربازی به چه معناست؟

کلمه‌ی «قوس یا انحنا» به پایدارترین و باثبات‌ترین وضعیت بدن در هنگام چتربازی اشاره می‌کند. شکل موز تداعی‌کننده‌ی این وضعیت قرارگیری بدن در چتربازی است، که طبق آن چترباز لگن خود را به سمت جلو هُل می‌دهد در حالی که چانه‌ی خود را رو به بالا نگه می‌دارد. این قوس دادن به بدن به شما امکان می‌دهد تا یک سقوط آزاد ثابت و پایدار داشته باشید. یکی از مهارت های مهم در هنگام آموزش چتربازی فراگیری درست این حالت بدن است.

نحوه‌ی قوس دادن به بدن

یاد گرفتن چگونگی قوس دادن به بدن مهارتی است که شما را به سمت ماهر شدن در چتربازی پیش می‌برد، اما همه‌ی افراد به طور ذاتی و خودبه‌خود به این مهارت دست پیدا نمی‌کنند. اگر رقص لیمبو را انجام داده باشید، مهارت مورد نیاز آن دقیقاً همان چیزی است که شما به آن احتیاج دارید؛ درحالی که به کمر خود قوس می‌دهید و چانه را بالا می‌کشید، لگن را به سمت جلو هُل دهید. به منظور درک بیشتر این موضوع روی زمین به شکم دراز بکشید و دست‌های خود را در جهت مخالف از سطح زمین دور نگه دارید. همین کار را با پاهای خود انجام دهید، زانوهای خود را کمی خم کنید و از سطح زمین دور نگه دارید. در قسمت پایین تنه‌ی خود کمی کشیدگی و فشار احساس خواهید کرد (قطعاً به دلیل درگیر شدن عضلات کمر است).

چرا قوس دادن به بدن از اهمیت بالایی برخوردار است

این مهارت به قدری ساده است که با کمی تمرین و تکرار به راحتی آن را یاد خواهید گرفت، اما این مهارت ساده را نباید به دلیل سادگی آن نادیده بگیرید. داشتن قوس خوب کلید ایمنی شما است، زیرا داشتن قوس خوب مساوی است با داشتن ثبات و پایداری. نداشتن قوس یعنی ناپایداری و بی‌ثباتی که باعث ناامن شدن چتربازی می‌شود.

نکته‌ی طلایی داشتن یک قوس خوب در چتربازی

داشتن آرامش کلید اصلی داشتن یک قوس خوب است- مفهومی ساده که ممکن است هنگام خروج از هواپیما از ارتفاع 4268 متری دور از عقل به نظر برسد. خروج از هواپیما با تنش زیاد در بدن باعث سفت و سخت شدن عضلات می‌شود. اگر هنرجوی چتربازی هستید و در حال دست و پنجه نرم کردن با یادگیری این مهارت هستید، ممکن است برای آموزش تکمیلی به قرار گرفتن در تونل باد نیاز داشته باشید.

نتیجه‌گیری

قوس دادن به بدن یکی از اولین مهارت‌هایی است که در همان ابتدای یادگیری چتربازی آن را فراخواهید گرفت. این مهارت را همراه با چند مهارت دیگر یاد بگیرید، به این ترتیب در راه رسیدن به سرگرمی جدید خود به صورت حرفه‌ای هستید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا